Pielęgnacja

Zawsze przed jazdą należy wyczyścić konia tak, aby jego sierść była gładka i żeby nie znajdowały się na niej żadne sklejki czy piach. Najlepiej robić to specjalnymi, przeznaczonymi dla koni szczotkami.  Najczyściej powinno być pod siodłem i popręgiem. Jeśli tak nie będzie to koń podczas jazdy może się nabawić obtarć lub nawet drobnych ran.

Czesanie konia powinno odbywać się zgodnie z rośnięciem włosa, a nie odwrotnie.

Równie ważne jest to by w kopytach nie znajdowały się żadne kamyki. Po sobie wiemy, że gdy coś nam wpadnie do buta to bardzo nam przeszkadza i próbujemy się tego pozbyć. Tak samo jest z koniem. Do oczyszczania kopyt jest przeznaczona specjalna szczotka z dwiema końcówkami; szczoteczką i małym nożykiem.

Oprócz podstawowego czyszczenia czasem przydałoby się konia wykąpać. Broń boże nie wolno tego robić w zimie nawet wtedy gdy koń powinien być siwy a jest czarny. Bardzo łatwo wtedy o przeziębienie, które może prowadzić do poważniejszych chorób. Najlepiej jest to robić w ciepłe, bezwietrzne dni i nie bezpośrednio po jeździe gdy koń jest spocony.                                                                                                                                                        

Przed kąpaniem konia należy pozbyć się z niego tego co możemy zgarnąć szczotką. Przydało by się również rozczesanie grzywy by później się z tym nie męczyć. Jeśli chodzi o samą kąpiel to należy robić to wodą (najlepiej o 22 stopniach) i szamponem dla koni lub po prostu dla niemowląt. Całą procedurę dobrze jest zacząć od kopyt w górę. Na końcu trzeba usunąć nadmiar wody z konia specjalną ściągaczką.

Pamiętajmy jednak, że kąpiel nie może zastąpić szczotkowania i codziennej pielęgnacji!

Miękka szczotka, do wyczesywania kurzu i piachu
Zgrzebło, do rozczesywania sklejek
Szczotka do grzywy i ogona
Kopystka do czyszczenia kopyt
Ściągaczka do nadmiaru wody po kąpieli