Jedzenie

Bezpieczny padok

Pomimo tego, że konie potrafią rozpoznawać, jaką roślinę mogą zjeść, a jaką lepiej ominąć, to do zatruć lub kolek i tak potrafi dojść. Dlaczego? Koń z nudów potrafi zrobić wiele dziwnych rzeczy.   Możemy to nawet zaobserwować u siebie, gdy nie mamy nic do roboty i się nudzimy to próbujemy znaleźć sobie jakieś zajęcie czasem nawet niebezpieczne. Konie wciąż pragną nowych bodźców i szukają atrakcji. Dlatego powinniśmy dopilnować, aby te zabawy nie skończyły się źle.

Dla koni bardzo szkodliwymi roślinami są rośliny spleśniałe, stęchłe czy po prostu zepsute. Niezależnie, czy to trawa, czy zioła pleśń powoduje kaszel, niektóre grzyby nawet kolkę i choć koń powinien rośliny takie ominąć, to gdy nie ma zbyt dużego wyboru na łące, również po nie sięgnie.

Dlatego zadbajmy o to by na pastwisku nie zabrakło trawy. Możemy również zostawić tam różnego rodzaju smaczki lub siano w worku. Najlepiej by było, gdyby koń w ogóle nie miał dostępu do trujących roślin.

Woda

Dorosły koń wypija od 30 nawet do 70 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie na wodę jest cechą indywidualną i zależy od wieku, rasy, stanu zdrowia, sposobu karmienia oraz temperatury i wilgotności otoczenia, a także upodobań. Należy zadbać, aby woda zawsze była czysta i świeża. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie stałego dostępu do wody, lecz gdy nie ma takiej możliwości konie należy poić przed każdym posiłkiem, minimum 2 razy dziennie. Latem powinno się nawet 5 razy dziennie.

Zasady karmienia

Konie są zwierzętami o bardzo specyficznym i wrażliwym układzie pokarmowym, dlatego żywienie ich zgodnie z pewnymi regułami jest podstawą ich utrzymania. Ma ono wpływ nie tylko na fizyczne zdrowie konia, ale także na ich psychikę.

Żołądek konia jest bardzo mały w porównaniu do całego układu trawiennego i masy ciała. Dlatego istotne jest podawanie treściwych pasz w możliwie małych ilościach, aby koń się nie przejadł. Maksymalnie 2 kg na jeden posiłek dla dużego konia

Nie karm konia w trakcie, zaraz przed i zaraz po treningu. Może to spowodować kolkę. Ponadto pełen brzuch uciska płuca, zaburzając swobodne oddychanie podczas pracy. Przed dużym wysiłkiem fizycznym najlepiej posiłek zaplanuj z 3 godzinnym wyprzedzeniem. Jeśli musisz nakarmić konia bezpośrednio po jeździe, zadbaj o dobre rozstępowanie. Może zjeść, gdy oddech będzie niedosłyszalny a nozdrza nieruchome.

Ustal niezmienne pory posiłków. Konie z natury lubią mieć stały rytm dnia. Powtarzalny schemat dnia i brak nagłych zmian to dla konia bardzo istotne cechy szczęśliwego życia. Zmiany w grafiku wprowadzaj stopniowo.