Czas spędzony z koniem

Koń bardzo potrzebuje naszej obecności, ale pamiętajmy, że tak samo jak ludzie nie przepadają być z jedną osobą 24h na dobę. Dobrze jest gdy przyjdziemy i zajmiemy się nim nie dłużej niż 2h dziennie. Oczywiście chodzi tu o jazdę, szczotkowanie czy pieszczoty. Ważne jest to żeby koń miał drugiego towarzysza do zabawy, dlatego najlepiej jest jeśli mieszka w stajni z innymi końmi.

To zwierzę tak jak ludzie potrzebuje zabawy, atrakcji, towarzystwa ale również spokoju i odpoczynku.

How Can I Build A Better Relationship With My Horse? By Lucy Chester

Sprzęt

Konie potrzebują sprzętu nie tylko po to, aby było im wygodnie, ale również dlatego aby podczas jazdy jeździec mógł konia kontrolować. Jest kilka ważnych elementów sprzętu:

Do jazdy:

(Na koniu)

1. Siodło – siodło powinno być odpowiednio przypięte popręgiem do konia (nie za mocno, ponieważ mogłoby konia zbyt obcierać lub gnieść, ale też nie za luźno, ponieważ mogłoby się zsunąć w trakcie jazdy razem z nami). Można to sprawdzić wsówając rękę między popręg, a konia. Jeśli można to zrobić, ale z oporem to znaczy, że poprawnie wszystko zapięliśmy
  2. Ogłowie – Ogłowie nakładamy jak nazwa sama wskazuje na głowę konia. Przypięte są do niego wodze, które trzymamy w ręku, a na końcu mają wędzidło znajdujące się w pysku konia. Dzięki temu możemy bez problemu go kontrolować. Ważne jest jednak by robić to z wyczuciem. Nie szarpać, trzymać je równo i nie za krótko, ponieważ koń poprzez wędzidło czuje każdy najmniejszy ruch wodzy.
  3. Potnik (czaprak) – Nakłada się go pod siodło by zminimalizować ryzyko obtarć. Możemy również pojeździć w samym czapraku.
  4. Czasem ochraniacze na nogi – ochraniacze wkłada się między innymi gdy planujemy skakać przez przeszkody, lub jechać po trudnym terenie aby zapobiec ranom

(Na jeźdźcu)

1. Odpowiednie obuwie – Jeśli jedziemy pierwszy raz możemy włożyć zwykłe kryte najlepiej wysokie buty albo adidasy. Natomiast jak planujemy mieć swojego konia lub jeździć regularnie to przydało by zaopatrzyć się w sztyblety z ochroną przed nadepnięciem konia
  2. Długie spodnie
  3. Kask
  4. Sztyblety lub długie skarpety

Inne:

1. Kantar – to takie ogłowie bez wodzy i wędzidła. Koń może być w nim na padoku lub w boksie. Do jazdy raczej zdejmowany chyba, że jeździec jest nie doświadczony i będzie prowadzony na uwiązie lub ląży.
  2. Derka – płaszcz dla konia. Nakładamy gdy jest bardzo zimno
  3. Uwiąz – sznurek do przywiązania lub prowadzenia konia
  4. Ląża – długa linka do prowadzenia konia
  5. Szczotki
  6. Palcat – krótki, trzyma go jeździec.
  7. Bat – długi, trzyma go trener. Należy pamiętać, aby nie bić konia, tylko raz na jakiś czas przypomnieć mu jak powinien iść
Poszczególne części siodła
Poszczególne części ogłowia
Koń w derce i kantarze

Choroby koni

Najczęstsze choroby u koni:

1. Kolka
  2. Lipcówka
  3. Ochwat
  4. Odparzenia od siodła lub popręgu
  5. Zatrucie pokarmowe
  6. Podrażnienia spowodowane przez owady

Pielęgnacja

Zawsze przed jazdą należy wyczyścić konia tak, aby jego sierść była gładka i żeby nie znajdowały się na niej żadne sklejki czy piach. Najlepiej robić to specjalnymi, przeznaczonymi dla koni szczotkami.  Najczyściej powinno być pod siodłem i popręgiem. Jeśli tak nie będzie to koń podczas jazdy może się nabawić obtarć lub nawet drobnych ran.

Czesanie konia powinno odbywać się zgodnie z rośnięciem włosa, a nie odwrotnie.

Równie ważne jest to by w kopytach nie znajdowały się żadne kamyki. Po sobie wiemy, że gdy coś nam wpadnie do buta to bardzo nam przeszkadza i próbujemy się tego pozbyć. Tak samo jest z koniem. Do oczyszczania kopyt jest przeznaczona specjalna szczotka z dwiema końcówkami; szczoteczką i małym nożykiem.

Oprócz podstawowego czyszczenia czasem przydałoby się konia wykąpać. Broń boże nie wolno tego robić w zimie nawet wtedy gdy koń powinien być siwy a jest czarny. Bardzo łatwo wtedy o przeziębienie, które może prowadzić do poważniejszych chorób. Najlepiej jest to robić w ciepłe, bezwietrzne dni i nie bezpośrednio po jeździe gdy koń jest spocony.

Przed kąpaniem konia należy pozbyć się z niego tego co możemy zgarnąć szczotką. Przydało by się również rozczesanie grzywy by później się z tym nie męczyć. Jeśli chodzi o samą kąpiel to należy robić to wodą (najlepiej o 22 stopniach) i szamponem dla koni lub po prostu dla niemowląt. Całą procedurę dobrze jest zacząć od kopyt w górę. Na końcu trzeba usunąć nadmiar wody z konia specjalną ściągaczką.

Pamiętajmy jednak, że kąpiel nie może zastąpić szczotkowania i codziennej pielęgnacji!

Miękka szczotka
Służy do wyczesywania konia z kurzu czy piachu

Kopystka
Do czyszczenia kopyt

Zgrzebło
Służy do rozczesywania sklejek oraz można nią czyścić z kurzu miękką szczotkę

Szczotka do grzywy i ogona

Ściągaczka nadmiaru wody

Emilia Lisowska

Mam na imię Emilia, mam 14 lat i jestem uczennicą klasy 8 w szkole w Łazach.

Zainteresowania

Po szkole podstawowej chciałabym pójśc na medycynę. Lubię jazdę konną i rysować.